Komentarze dzienne

Dolar w defensywie

Kolejny dzień wzrostów na giełdach za nami. Na rynku walutowym bez większych emocji – dolar amerykański znajdował się w defensywie. Ceny ropy oraz metali szlachetnych spadały.

Szczególnie widoczne wzrosty miały wczoraj miejsce na polskiej giełdzie. Indeks WIG20 zyskał na zamknięciu 2.36%, ocierając się o pułap 2000 punktów. Dobre nastroje utrzymały się też w ciągu sesji amerykańskiej. Wtorkowa wypowiedź szefowej Fed, Janet Yellen, potwierdzona została przez szefa oddziału Fed z Chicago, Charlesa Evansa. Inwestorzy obawiający się rychłych podwyżek stóp w USA odetchnęli z ulgą.

Wczorajsza publikacja raportu ADP wykazała wzrost ilości nowych miejsc pracy w USA o 200 tysięcy. To wynik nieco lepszy od prognoz, choć gorszy niż poprzednio. To całkiem niezły prognostyk przed piątkowymi danymi Nonfarm Payrolls. Tymczasem dziś poznamy jedynie dane o ilości nowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych. Poza tym pojawi się kilka komentarzy innych szefów lokalnych oddziałów Fed.

Spadki wartości dolara mogą niebawem natrafić na opór – przynajmniej na wykresie USD/TRY. Dolar zbliża się do wsparcia na 2.8, gdzie biegnie też dolna linia kanału wzrostowego. Potencjalnie jest to dobre miejsce do odbicia. Do szczęścia potrzebne będzie jednak pokonanie widocznej na wykresie RSI linii spadkowej. W razie niepowodzenia, kolejne wsparcie dopiero między 2.65-2.70.

Sylwester Majewski

Comments