Komentarze dzienne

Po EBC złoty umocnił się do USD

Dużymi zmianami na rynku walutowym zakończył się czwartkowy handel. Wypowiedź szefa EBC rozczarowała inwestorów, co przyczyniło się do umocnienia euro. Ceny ropy spadały.

Europejski Bank Centralny dokonał wczoraj obniżki stóp procentowych. Równocześnie zwiększony został zakres skupu aktywów. To wywołało na krótką chwilę spadki na rynku euro. Prezes EBC, Mario Draghi, zaczął jednak konferencję i dał do zrozumienia, że dalszych obniżek nie będzie, a przynajmniej nie tak szybko. Ta wiadomość kompletnie odwróciła sytuację i euro zaczęło zyskiwać na sile. Inwestorzy spodziewali się bowiem dalszego luzowania polityki EBC w następnych miesiącach.

Na odwróceniu trendu skorzystała choćby ceny ropy, która ostatecznie wróciła w okolice otwarcia. Dziś kończy się też posiedzenie lokalnej Rady Polityki Pieniężnej. Nikt nie oczekuje zmian i rynki nie powinny reagować. Za kilka godziny poznamy też dane dotyczące sytuacji na kanadyjskim rynku pracy. Aktualna stopa bezrobocia która nie powinna się zmienić to 7.2%.

Tymczasem umocnieniu ulega polski złoty względem dolara. Rynek walczy teraz o utrzymanie się na wysokości dolnej linii kanału wzrostowego, tuż pod 3.9. Do odsunięcia widma spadków konieczny jest powrót ponad 3.9650. W innym wypadku rynek może otworzyć sobie drogę ku wsparciu na 3.70. Tam też biegnie kolejna linia kanału wzrostowego. Wskaźnik RSI zachowuje się w sposób typowy dla bocznej konsolidacji.

Sylwester Majewski

Comments