Komentarze dzienne

Obawy o Chiny, słaby CAD

Niewielkimi zmianami na rynku walutowym zakończył się wczorajszy dzień. Zupełnie inaczej było na parkietach giełdowych – główne indeksy europejskie traciły na sile. Kolejne minima odnotowały ceny ropy.

Zniesienie sankcji wobec Iranu stało się faktem. Zdarzenie to wykorzystano jako pretekst do dalszej wyprzedaży ropy. Trzeba jednak zaznaczyć, iż wejście Irańskiej ropy na rynek w dużej mierze było już w cenach. Nie mniej jednak baryłka ropy Brent kosztowała wczoraj już tylko 28$. Pod nieobecność amerykańskich inwestorów, traciły też światowe giełdy, głównie gospodarek rozwijających się.

Inwestorzy akcyjni duże obawy wiązali wczoraj z sytuacją Chin. Dziś opublikowano serię danych, w tym PKB. Był to najgorszy wynik od 2009, ale zgodny z oczekiwaniami. W dalszej części dnia królować będą publikacje dotyczące inflacji. Decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych podejmie natomiast Bank Centralny Turcji.

Ostatnimi czasy bardzo mocno osłabia się dolar kanadyjski. Na wykresie USD/CAD widzimy teraz zmagania z poziomem 1.45. Teoretycznie celem jes górna linia kanału wzrostowego – czyli aktualnie poziom 1.4850. Jednak nieco dalej jest już 1.50. Niewykluczone więc, iż rynek będzie chciał i tam dotrzeć. Nieudane próby ataku w tym obszarze, mogą być okazją do krótkich, długoterminowych pozycji.

Sylwester Majewski

Comments