Słaby funt


Choć wzrosty były nieduże, to jednak przez cały wczorajszy dzień to właśnie euro zyskiwało na sile. Nieco słabiej na tym tle wypadł funt brytyjski. Lepsze dane wspomogły amerykańskie giełdy.

Nieco lepiej od prognoz wypadły wczoraj dane o PKB z USA. W trzecim kwartale miał miejsce wzrost rzędu 2.0%, przy prognozach 1.9%. Drobna rzecz a cieszy – przynajmniej inwestorów akcyjnych. Większą niespodzianką okazały się doniesienia z Turcji, gdzie tamtejszy bank centralny niespodziewanie pozostawił stopę procentową na poziomie 7.5%. Uczestnicy rynku spodziewali się jednak podwyżki do 8%. Rynek USD/TRY zareagował na to wzrostami.

Wielkimi krokami zbliżamy się do świąt. Dziś dzień wolny w Japonii, z powodu Urodzin Cesarza. Kalendarz makroekonomiczny będzie jednak dość mocno wypełniony. Pojawią się dane o PKB z Wielkiej Brytanii oraz dane o zamówieniach w USA. Na koniec opublikowane zostaną też dane o nastrojach wśród amerykańskich konsumentów oraz dane o zapasach paliw.

Dane z Wielkiej Brytanii warto obserwować przez pryzmat zmian na wykresach funta. Rynek EUR/GBP mocno zyskuje w ostatnim czasie. Euro uciekło z trendu spadkowego, wkraczając ponownie w obszar kanału wzrostowego. Potwierdza to wskaźnik RSI, Wsparcie jest teraz przy poziomie 0.72, natomiast oporu można się spodziewać w przedziale 0.75-0.76. W najbliższych tygodniach będzie to zapewne duża, boczna konsolidacja.

Sylwester Majewski

Comments

  1. Nie ma jeszcze komentarzy.

You must be logged in to post a comment.

  1. Nie ma jeszcze trackback贸w.