Komentarze dzienne

USD/RUB na dzień przed decyzją

Choć na zakończenie dnia na rynkach walutowych było spokojnie, to jednak poniedziałek nie należał do nudnych. Eurodolar zyskał na koniec dnia 0.1%, a ropa WTI ponad 2.5%.

Ten tydzień to przede wszystkim posiedzenie Fed, z wyczekiwaną podwyżką stóp. Według szacunków inwestorzy obstawiają ją z 83% prawdopodobieństwem. Jednak to nie Fed przykuwał wczoraj uwagę rynków a ropa. Jej ceny po początkowych spadkach mocno odbiły w górę. Pociągnęło to za sobą zmiany na rynku walutowym. W przypadku dolara kanadyjskiego oznaczało to analogiczną ucieczkę z dołka i wzrosty do końca wczorajszego dnia.

Dzisiejszy kalendarz wypełnią liczne publikacje makroekonomiczne. Głównie będą to dane dotyczące inflacji. Zarówno dla głównych gospodarek starego kontynentu jaki i USA. W tym ostatnim przypadku wynik może wprowadzić nerwowość w związku z oczekiwaniami na decyzję Fed. Na koniec dnia pojawią się też dane o zapasach paliw w USA, a wcześniej przemawiać będzie prezes Banku Kanady.

Na dzień przed decyzją Fed dolar umacnia się względem rosyjskiego rubla. Rynek USD/RUB jest już blisko szczytów, czyli poziomu 71.75. Jeśli się to uda, możliwy będzie atak nawet na górne ograniczenie widocznego kanału wzrostowego. Z drugiej strony jutrzejsze posiedzenie może zostać wykorzystane jako pretekst do zamykania długich pozycji na dolarze, co uformowałoby szczyt na wykresie – przynajmniej tymczasowy. Rynek warty obserwowania.

Sylwester Majewski

Comments