Uspokojenie na początek


Po zawirowaniach ubiegłego tygodnia, obecny otwieramy dość spokojnie. Poniedziałek przyniósł jedynie kosmetyczne zmiany. Eurodolar zyskiwał na koniec 0.4%, podczas gdy ropa WTI traciła 2.1%.

Ceny ropy tracą jednak już od dwóch tygodni. Ostatni szczyt odnotowano 12 października. Inwestorzy zaniepokojeni są perspektywą rosnących zapasów tego surowca. Na rynkach giełdowych wczorajsze zmiany były jeszcze mniejsze. Indeks SP500 stracił jedynie 0.19%. Parkietom w USA nie pomogły gorsze od prognoz dane. Sprzedaż nowych domów spadła we wrześniu do poziomu 468 000. W Europie tymczasem odnotowano wzrost nastrojów mierzonych indeksem Ifo – wzrósł on w Niemczech do poziomu 108.2.

Dzisiejszy kalendarz makroekonomiczny będzie dużo bogatszy. Zaczynamy danymi z Wielkiej Brytanii, dotyczącymi PKB za Q3. Z USA napłyną natomiast dane dotyczące zamówień na dobra trwałego użytku oraz sytuacji na rynku nieruchomości. Zza oceanu napłyną też dane o poziomie zaufania amerykańskich konsumentów oraz informacje dotyczące zapasów ropy według API.

Ubiegłotygodniowe spadki na eurodolarze wyglądały źle. W ciągu krótkiego okresu czasu rynek zszedł niemal z 1.15 na 1.10. Choć od strony technicznej wsparcie przy 1.10 nie zostało pokonane, to jednak wskaźnik RSI sugeruje problemy, schodząc poniżej linii trendu oraz poziomu 50. Aby uciec od spadków euro musiałoby powrócić w okolice choćby 1.14, na co na chwilę obecną się nie zanosi. Kolejne wsparcie dopiero przy 1.05.

Sylwester Majewski

Comments

  1. Nie ma jeszcze komentarzy.

You must be logged in to post a comment.

  1. Nie ma jeszcze trackback贸w.