Komentarze dzienne

AUD/USD szuka oporu

Niewielkimi zmianami rozpoczęliśmy nowy tydzień na rynkach walutowych. Eurodolar zakończył dzień niemal na tym samym poziomie, na jakim go rozpoczął. Nieco więcej wigoru zaobserwowano na rynkach surowcowych.

Ceny ropy naftowej spadały wczoraj o blisko 5%. Poprzedni tydzień przyniósł inwestorom na tym rynku wzrosty rzędu 8%, więc w poniedziałek przystąpiono do realizacji zysków. Do zakupów nie zachęcały informacje o raporcie, wskazującym na zwiększenie wydobycia ropy przez OPEC. Amerykańskie giełdy zakończyły dzień na niewielkim plusie. Indeks SP500 zyskał na koniec dnia 0.13%, a Nasdaq 0.17%.

Dziś w nocy Bank Japonii opublikował raport z ostatniego posiedzenia. W Chinach natomiast odnotowano duży spadek importu i nieco mniejszy niż oczekiwano spadek eksportu. W dzisiejszym kalendarzu dominować będą dane dotyczące inflacji. W Niemczech opublikowana zostanie wartość indeksu ZEW i na tym praktycznie zakończy się kalendarz. W późniejszych godzinach przemawiać mogą szefowie lokalnych struktur Fed.

Pokaźne wzrosty obserwowane są w ostatnich dniach na wykresie AUD/USD. Rynek dotarł w okolice oporu na 0.7350. Sposób w jaki to zrobiono zdradza determinację byków. Wskaźnik RSI przeszedł powyżej linii 50, tworząc pozytywną dywergencję. Następnym oporem są okolice poziomu 0.76. Wsparcia będzie można zapewne szukać gdzieś przy 0.72-0.71. Kluczowe będzie jednak utrzymanie się RSI ponad poziomem 50.

Sylwester Majewski

Comments