Komentarze dzienne

USD/JPY pod presją

Niewielkie zmiany miały miejsce w dniu wczorajszym na rynku walutowym. Euro zyskiwało kosztem dolara, choć pierwsza część dnia była pod tym względem inna. Spadki pojawiły się na rynku metali i ropy.

Najmocniej tracił wczoraj rynek srebra, kończąc dzień z wynikiem -3.32%. Złoto straciło nieco mniej – 1.26%. Jeszcze większe spadki miały miejsce na rynkach giełdowych. Indeks SP500 stracił ponad 2.5%, a Nasdaq ponad 3%. Przyczyniły się do tego gorsze informacje z Chin. Perspektywa pogorszenia się sytuacji ekonomicznej Pekinu ściągnęła w dół również rynki energii. Ropa Brent traciła wczoraj 1.9%. Z walut mocno trzymał się natomiast jen japoński.

Dzisiejszy kalendarz makroekonomiczny będzie bogaty, choć trudno w nim szukać publikacji, mogących wstrząsnąć rynkami. Rano poznamy dane dotyczące nastrojów w europejskiej gospodarce. W dalszej części dnia czekają nas za oceanem publikacje z rynku nieruchomości jak też dane o zapasach ropy. Te ostatnie mogą mieć wpływ na zachowanie ceny tego surowca na rynkach.

Po kilku próbach wybicia się górą z konsolidacji, rynek USD/JPY zmaga się dziś z jej dolnym ograniczeniem. Kluczowy jest tu poziom 119. Równocześnie wskaźnik RSI walczy z linią trendu spadkowego. Wygląda to więc niezbyt dobrze dla byków. Poddanie się oznaczać będzie spadki w kierunku poziomu 116. Dalej jest już dopiero wsparcie na 114.00. Do odwrócenia negatywnej tendencji niezbędne jest pokonanie oporu na 122.

Sylwester Majewski

Comments