Komentarze dzienne

Powrót do normalności

Po dwóch dniach zawirowań wywołanych przez chiński bank centralny, czwartek przyniósł normalizację. Na pierwszy plan powróciły wydarzenia makroekonomiczne. Główne pary walutowe kręciły się wokół poziomów otwarcia.

Wydaje się, że szok i zamieszanie wywołane przez decyzje Ludowego Banku Chin odeszły na drugi plan. Władze Chin próbowały zresztą tonować wczoraj obawy, twierdząc, iż nie ma potrzeb do dalszego osłabiania się juana. W centrum wczorajszych wydarzeń przeszły więc publikacje makroekonomiczne. Sprzedaż detaliczna w USA wzrosła w ostatnim miesiącu o 0.6%, dając pretekst do dalszych spekulacji dotyczących oczekiwanej decyzji Fed o podwyżce stóp procentowych.

W dzisiejszym dniu inwestorzy mogą oczekiwać wielu kolejnych publikacji. W pierwszej połowie dnia przez rynek przetoczą się odczyty dotyczące PKB dla wielu gospodarek europejskich, w tym polskiej. W popołudniowych godzinach poznamy dane dotyczące produkcji przemysłowej w USA(oczekiwany wzrost o 0.3%) oraz oczekiwań konsumentów(indeks Uniwersytetu Michigan).

Rynek EUR/AUD znalazł się w newralgicznym miejscu. Przecinają się tu dwie linie – środkowa kanału wzrostowego oraz ostrzegawcza kanału spadkowego. Teoretycznie może być to więc punkt zwrotny dla rynku. Widzimy jednak, iż grający na zwyżkę nie poddają się. O ich porażce będzie można mówić dopiero po zejściu poniżej 1.4650. Celem byłby wtedy poziom 1.43. Wzrost powyżej 1.54 otworzy bykom drogę na północ.

Sylwester Majewski

Comments