Komentarze dzienne

Wysyp złota

Choć ostateczne zmiany na koniec dnia były głównie niewielkie, rynki finansowe przejawiały wczoraj pewną nerwowość. Eurodolar tracił na sile. W Grecji otworzono ponownie banki.

Podczas gdy w Grecji zaczyna opadać kurz, rosną oczekiwania wobec Fed. Szef Fed z St.Louis, James Bullard, powiedział wczoraj w wywiadzie dla telewizji Fox, iż istnieje ponad 50% szans na podwyżkę stóp procentowych. Mowa oczywiście o podwyżce na wrześniowym posiedzeniu Fed. Rynki giełdowe nie robią sobie jednak z tego na razie nic – indeks Nasdaq odnotował wczoraj nowe, rekordowe poziomy.

Wczorajszy poranek rozpoczął się nagłą wyprzedażą na rynku złota. Działo się to zaraz po otwarciu sesji na giełdzie w Szanghaju. Rynek początkowo tracił 4%, jednak ostatecznie zakończył dzień z wynikiem -3.2%. Dzisiejszy poranek rozpoczęliśmy publikacjami raportów z posiedzeń banków centralnych w Australii i Japonii. Kalendarz makroekonomiczny jest dziś płytki, jednak spodziewać się można publicznego wystąpienia prezesów Banku Japonii oraz Banku Kanady.

Spadki na rynku złota sprowadziły cenę dużo poniżej obszaru, na jakim spodziewaliśmy się wsparcia. Mowa o okolicach poziomu 1130. Teraz obszar ten będzie stanowił opór, a dokładnie wysokość 1150. Jeśli dolar szybko tam się nie zbliży, pokonując czerwoną linię na swym wykresie, spadki mogą się rozwinąć. W negatywnym dla byków scenariuszu kolejny cel to poziom 1055 lub nawet 1030. Tam też biegnie dolna linia dużego kanału spadkowego.

Sylwester Majewski

Comments