Komentarze dzienne

Przedostatnia „ostatnia szansa”

Sądny dzień za nami – kolejny już niebawem. Choć zmiany na rynku euro były dość gwałtowne, to na koniec dnia już niewielkie. Optymistycznie zareagowały natomiast parkiety giełdowe.

Wczorajszy nadzwyczajny szczyt przywódców strefy euro miał zatrząść rynkami – skończyło się tak jak zawsze ostatnio to wygląda. Grecka tragedia będzie trwała nadal. Zgłoszony przez Grecję pakiet propozycji był i będzie rozpatrywany jeszcze przez kilka dni. Reakcja europejskich i światowych giełd była jednak pozytywna. Główne indeksy zyskiwały niemal 4%, natomiast indeks giełdy greckiej zyskał aż 9%.

Pogorszyły się natomiast nastroje na rynku metali szlachetnych. Złoto straciło wczoraj 1.2%. Dziś oprócz doniesień w sprawie Grecji zwrócić uwagę należy na kalendarz makroekonomiczny. Tu królować będzie indeks PMI, którego odczyty publikowane będą dla większości głównych gospodarek światowych. Oprócz tego opublikowany zostanie indeks Fed z Richmond.

Dziś ma również miejsce posiedzenie banku Turcji. Dolar amerykański tracił w ostatnich dniach do tureckiej liry, oddalając się od szczytu osiągniętego na początku miesiąca. Dolar ma szansę zatrzymać wyprzedaż przy środkowej linii kanału wzrostowego, na 1.60. Pokonanie tej wysokości otworzy drogę spadkom, w kierunku poziomu 2.45. Wskaźnik RSI schodzi poniżej poziomu 50, podważając dominację byków.Oporem będą okolice poziomu 2.75, wyznaczające obszar ostatniej porażki grających na zwyżkę.

Sylwester Majewski

Comments