Komentarze dzienne

Próba wybicia na GBP/USD

Wczorajszy handel miał mieszany charakter jeśli chodzi o waluty. Dolar generalnie umacniał się, szczególnie po publikacji danych. Inwestorzy akcyjni wrócili do zakupów w USA. Ceny ropy w rozkroku.

Ropa Brent zyskała wczoraj na zamknięciu 1.4%. Wzrosty były wynikiem wznowienia bombardowań w Jemenie. Jest to o tyle zaskakujące, iż dzień wcześniej ropa traciła po informacjach, iż Arabia Saudyjska zakończyła swoje operacje wojskowe w Jemenie. Uspokojenie nastrojów w tym rejonie oznacza zazwyczaj spadki cen tego surowca, podatnego na zawirowania. Dolarowi pomogły dane z rynku nieruchomości. Sprzedaż domów w USA wzrosła o 6.1%, co było pozytywnym zaskoczeniem.

Decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych podjął też Bank Turcji, pozostawiając główną na niezmienionym poziomie. W ostatnim czasie władze banku poddane były krytyce – ze strony prezydenta Erdogana padły nawet oskarżenia o zdradę. W dzisiejszym kalendarzu makroekonomicznym główną rolę odgrywać będą publikacje indeksów PMI – od Azji, przez Europę i USA(publikacja za oceanem o 15:45).

Funt brytyjski od ponad tygodnia próbuje wyrwać się z objęć niedźwiedzia. Rynek GBP/USD doszedł do górnego ograniczenia kanału spadkowego. Jest to więc istotne miejsce z którego nastąpi albo odbicie w dół i dalsze spadki, albo rynek pokona tę barierę. Wskaźnik RSI pokonał poziom 50, dając nadzieję na przynajmniej chwilowe zakończenie trendu spadkowego. Oczywiście jego wyraźne zejście ponownie poniżej 50 będzie niekorzystne dla posiadaczy długich pozycji.

Sylwester Majewski

Comments