Komentarze dzienne

Oczekiwanie na EBC

Poniedziałek miał przynieść nową nadzieję, po ciężkim poprzednim tygodniu. Pod nieobecność amerykańskich inwestorów euro umacniało się do dolara. Spadki powróciły też na rynek ropy.

Rynki walutowe pomału wracają do siebie po czwartkowej decyzji SNB. Kilku brokerów walutowych wypadło z rynku, inni ponieśli duże straty finansowe. Tymczasem niespodzianek na rynku może być więcej. Już 22 stycznia Europejski Bank Centralny podejmie decyzję o wysokości stóp i ewentualnym skupie obligacji. Choć takich zmian jakie miały miejsce w ubiegłym tygodniu na EUR/CHF nie należy oczekiwać, to jednak zmienność będzie rosła. Już wczoraj kilku brokerów zwiększyło wymagania depozytowe, obawiając się w najbliższym czasie kolejnego zamieszania na forexie.

Wczorajszy dzień przyniósł też obawy o sytuację Chin. Opublikowany dziś odczyt PKB na poziomie 7.3%, to najgorszy wynik od 2009 roku. Agencja Fitch prognozuje, iż w 2016 tempo wzrostu PKB Chin spadnie do poziomu 6.8%. W dalszej części dnia będziemy świadkami publikacji indeksu ZEW z Niemiec. O godzinie 13:00 decyzję o wysokości stóp procentowych podejmie Bank Turcji.

Lira turecka znajduje się obecnie w trendzie spadkowym do dolara. Wykres USD/TRY próbuje teraz utrzymać się nad poziomem 2.31, będącym wsparciem dla potencjalnej, kolejnej fali wzrostowej. Jeśli dzisiejsze posiedzenie Banku Turcji wywoła negatywną reakcję dolara, to kolejne wsparcie mamy dopiero przy 2.20. Wskaźnik RSI znajduje się nad poziomem 50, co pozwala mieć nadzieję na dalsze wzrosty. Pokonanie tego poziomu przekreśli te szanse.

Sylwester Majewski

Comments