Komentarze dzienne

Czyszczenie pozycji na rublu

Pierwszy dzień świątecznego tygodnia cechowała niemoc rynku walutowego. Duże zmiany obecne były praktycznie tylko na odrabiającym straty rynku rubla. Rosły też rynki giełdowe, a traciła ropa.

Cenom ropy zaszkodziła weekendowa wypowiedź przedstawiciela Arabii Saudyjskiej, o której wspominaliśmy w poniedziałek rano. Najważniejszy kraj OPEC zastrzegł, iż pod żadnym pozorem nie zmniejszy wydobycia. Giełdy natomiast rosły za sprawą oczekiwań co do kolejnych ruchów ze strony Europejskiego Banku Centralnego. Spodziewane są decyzje co do dalszej stymulacji gospodarki. Odbić się to musiało na kursie euro, które było wczoraj w defensywie względem dolara.

Dzisiejszy dzień powinien cechować się już niskim, typowo świątecznym wolumenem. Paradoksalnie może to wprowadzić większą zmienność na niektórych parach, z powodu braku wystarczającej płynności. Jakby na marginesie tego poznamy dane o PKB z Wielkiej Brytanii jak też z USA. Za oceanem opublikowany zostanie też Indeks Uniwersytetu Michigan.

Po ubiegłotygodniowych fajerwerkach zakupowych rynek USD/RUB przeszedł teraz w fazę przeciwną. Wsparcie odnalezione w obszarze 54-52 powinno zadziałać, szczególnie, że zbiega się z obecnością wskaźnika RSI przy poziomie 50. O powrocie do dużych wzrostów nie ma jednak co marzyć – tego co powstało na wykresie w ubiegłym tygodniu nie da się pokonać. Ewentualne wzrosty zatrzymają się więc w obszarze 60-63. Krytyczne wsparcie mamy jeszcze na wysokości 50. W tym zakresie(50-63) będzie zapewne toczył się handel w najbliższym czasie kilku miesięcy.

Sylwester Majewski

Comments