Komentarze dzienne

Uspokojenie po decyzjach banków

Po środowym zamieszaniu wywołanym przez Fed przyszedł czas na uspokojenie. Choć dolar generalnie rósł w siłę, to zmiany na rynku walutowym nie były wielkie. Ponownie rosły amerykańskie indeksy giełdowe.

Zaskoczeniem wczorajszego dnia była zapewne decyzja Narodowego Banku Szwajcarii (SNB). Bank centralny wprowadził ujemne stopy procentowe dla depozytów na żądanie (powyżej 10 mln CHF). To ożywiło rynek franka szwajcarskiego, prowadząc do jego chwilowego osłabienia. Jednak od południa sytuacja normalizowała się już, przy malejącej zmienności. Publikowane dane miały mieszany charakter – zmalała ilość wniosków o zasiłki dla bezrobotnych, ale gorzej wypadły dane PMI czy Indeks Fed z Filadelfii.

Piątek zaczynami informacjami z Japonii gdzie zakończyło się dwudniowe posiedzenie Banku Japonii – nie zdecydowano na nim o żadnych zmianach polityki monetarnej. Pod względem makroekonomicznym nieco ciekawiej powinno być dziś niż było w czwartek. Publikacji makroekonomicznych będzie nieco więcej, choć akurat nie w przypadku USA. Zza oceanem będą jednak miały miejsca wystąpienia szefów regionalnych oddziałów Fed.

Rynek EUR/JPY zatrzymał się dokładnie tam, gdzie tego oczekiwaliśmy w analizie z 5 grudnia. Teoretycznie euro powinno teraz zejść w okolice poziomu 143, gdzie biegnie kolejna linia kanału spadkowego. Nieco na przeszkodzie stoi wskaźnik RSI, który bliski jest poziomu 50 oraz własnej linii trendu. Może nastąpić odbicie. Kolejny atak na szczyty nie jest wykluczony, ż to od jego powodzenia zależy, czy EUR/JPY będzie potrzebowało większej korekty w obecnym trendzie wzrostowym. Oporem jest obszar 149-150.

Sylwester Majewski

Comments