Komentarze dzienne

Ropa ponownie na dnie

Zakończenie poprzedniego tygodnia podkreśliło horror polujących na długie pozycje na rynku ropy. Odnotowano spadki rzędu 3%. Przełożyło się to oczywiście na rynek rosyjski.

Humor prezydenta Rosji musi być na najniższym poziomie od kilkunastu lat. Wraz z rekordowo niskimi cenami ropy spada kurs rubla i wartość indeksów giełdowych. W piątek RTS odnotował zamknięcie poniżej poziomu 800pkt. Jeśli giełda wyprzedza gospodarkę o 6 miesięcy, to w Q2 przyszłego roku Rosja będzie w recesji. Na domiar złego minister ds. energii Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Suhail al-Mazrouei, stwierdził, iż OPEC nie zamierza zmienić zdania „tylko dlatego, że cena ropy spadła do $60 czy $40” za baryłkę. Można zatem oczekiwać dalszych spadków cen tego surowca.

Nie samym rynkiem ropy żyją jednak inwestorzy. Najważniejszym wydarzeniem tego tygodnia będzie bez wątpienia środowe posiedzenie Fed. W piątek decyzję podejmie też Bank Japonii. Cały tydzień będzie również obfitował w dane makroekonomiczne. Należy jednak pamiętać, iż czym bliżej świąt, tym mniejsza zmienność na rynku powinna być widoczna. Dziś najważniejsze będą dane o indeksie NY Empire Stare z USA.

Jak widzimy na wykresie ropy, jej cena dotarła dokładnie tam, gdzie tego oczekiwaliśmy w analizie z 9 grudnia. Trudno sobie wyobrazić kontynuację tak dynamicznego osłabienia w najbliższych dniach. W dłuższym horyzoncie czasowym rynek ciągle może jednak się obsuwać, choć prawdopodobnie w jakiejś nieco bocznej konsolidacji. Opór mamy w rejonie 65-68. Warto też obserwować wskaźnik RSI, czekając na pokonanie linii trendu spadkowego.

Sylwester Majewski

Comments