Komentarze dzienne

OPEC dobija Moskwę

W dzień świąteczny w USA rynku finansowe nie próżnowały, jak można było się spodziewać. Choć zmiany na rynku forex nie były duże, to wrażeń dostarczył w zamian rynek ropy.

Na wczorajszym szczycie państw Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (Organization of the Petroleum Exporting Countries – OPEC) nie podjęto decyzji o ograniczeniu wydobycia ropy. Ta w rezultacie tracił na koniec dnia 6%. Skorzystał na tym dolar, a stracił…prezydent Putin. Na nic zdały się apele do OPEC. Konsekwencje spadku cen ropy będą dla Rosji złe. Nic dziwnego, że rynek USD/RUB wzrósł do poziomu 48, natomiast indeks giełdowy RTS ponownie zszedł na wysokość psychologicznej bariery 1000 punktów. Dziś rano RTS jest już poniżej tego ważnego poziomu, co grozi bessą.

Dzisiejszy dzień będzie w praktyce częścią długiego weekendu w USA. Sesja giełdowa kończy się dziś wcześniej, a wielu inwestorów jest zapewne z dala od pracy. Można więc spodziewać się, iż w ostatni dzień miesiąca nikt ważnych decyzji podejmować nie będzie. Teraz jest czas liczenia zysków i strat.

Rynek EUR/GBP znajduje się w szerokiej konsolidacji bocznej, wyznaczonej poziomami 0.78-0.8050. Konsolidacja ta zaczyna się zwężać, a głównym poziomem wsparcia będzie zapewne 0.7885. Wskaźnik RSI porusza się natomiast w kanale wzrostowym, co daje euro szansę na wybicie się górą z obecnej konsolidacji. Jest też ponad poziomem 50 co jest pozytywnym sygnałem.

Sylwester Majewski

Comments