Czekając na OPEC


Wtorek upłynął na rynku walutowym pod znakiem korekty średnioterminowych trendów. Eurodolar próbował oddalić się od dna. Natomiast na rynek rosyjski powróciły spadki.

Po kilku dniach umocnienia rubel rosyjski ponownie tracił wczoraj do dolara. Spadki pojawiły się też na indeksie RTS, ale również na rynku ropy. Arabii Saudyjskiej, Wenezueli, Rosji i Meksykowi nie udało się we wtorek osiągnąć porozumienia. Kwestia ograniczenia wydobycia rozstrzygnie się zatem na czwartkowym, decydującym spotkaniu grupy OPEC. Brak ograniczenia podaży mocno uderzy w Rosję. Tymczasem w USA mieszane nastroje, bo choć wartość PKB za Q3 była wyższa od prognoz (3.9%) to jednak nastroje badane przez Indeks zaufania konsumentów zaprezentowały się słabiej niż się tego spodziewano.

Dzisiaj dane o PKB napłyną z Wielkiej Brytanii. Seria ważnych danych napłynie później z USA. Dowiemy się jak wyglądały zamówienia na dobra trwałego użytku, dochody amerykanów, wnioski o zasiłki dla bezrobotnych. Poznamy też wartość indeksu Chicago PMI oraz Uniwersytetu Michigan. Wszystko pomiędzy 14:30 a 16:00. W czwartek mamy święto w USA, więc środowe ruchy mogą być ostatnimi w tym tygodniu.

Analiza techniczna wykresu ropy sugeruje, iż rynek ten może być blisko dna. Okolice poziomu 71$ są teraz głównym wsparciem – biegnie tam dolna linia kanału spadkowego. Równocześnie mocno wyprzedany wskaźnik RSI jest już tak blisko swej linii trendu, iż przełamanie spadków wydaje się bardzo proste. Czy zatem OPEC ograniczy wydobycie zdaniem rynku? Pierwszy opór mamy w przedziale 0.77-0.78.

Sylwester Majewski

Comments

  1. Nie ma jeszcze komentarzy.

You must be logged in to post a comment.

  1. Nie ma jeszcze trackback贸w.