Komentarze dzienne

Odwrócenie biegunów

Środek tygodnia przyniósł nam zaskakujące przyspieszenie na rynkach. Dolar przeszedł do spadków i to dość pokaźnych. Podobnie złe nastroje panowały na rynkach giełdowych.

Wczorajszy dzień przyniósł nam zupełne odwrócenie biegunów. Tak jak we wtorek inwestorzy zaniepokojeni byli gorszymi danymi z Europy(konkretnie z Niemiec), tak w środę przyczyną zmartwień były dla odmiany Stany Zjednoczone. Sprzedaż detaliczna spadła za oceanem o 0.3%, a inflacja PPI o 0.1%. Natomiast Indeks NY Empire State spadł do wartości 6.17 pkt, przy prognozach rzędu 20.8 pkt. Inwestorzy oczekujący rychłej podwyżki stóp procentowych w USA musieli poczuć się zawiedzeni, co przełożyło się na wyprzedaż dolara.

Kwestia tempa rozwoju gospodarczego w USA i strefie euro nie przestaje zatem być tematem wiodącym na rynkach. Dopóki nie pojawi się nowy „lejtmotif”, sytuacja może się powtarzać przy kolejnych publikacjach. Już dziś poznamy dane dotyczące inflacji w Europie oraz produkcji przemysłowej w USA. Opublikowane zostaną też dane dotyczące ilości nowych wniosków o zasiłki dla nowo rejestrujących się.

Po wielu dniach spadków, cena ropy dotarła na wysokość dolnej linii wewnętrznego kanału spadkowego, w okolicach poziomu 80. Jest to więc miejsce, od którego może teoretycznie nastąpić odbicie. Sugeruje to też wyprzedany wskaźnik RSI. Pierwszym oporem byłyby okolice poziomu 85. W dłuższym terminie rynek może jednak zejść nawet na wysokość niższej linii kanału, czyli w okolice poziomu 73.

Sylwester Majewski

Comments