AUD czeka na odbicie


Nie ustaje dominacja dolara amerykańskiego. Czwartek przynosi kolejne umocnienie. W jego cieniu na sile tracił rynek ropy. Również i amerykańskie indeksy giełdowe zakończyły w ten sposób dzień na minusie.

Indeks SP500 stracił na wczorajszym zamknięciu 1.6%. Inwestorzy obawiają się, iż tak duże umocnienie dolara z jakim mamy do czynienia wpłynie na wyniki finansowe amerykańskich spółek. Część analityków uważa, iż dolar może jeszcze się umacniać. Panuje bowiem uzasadniona obawa, iż polityka monetarna EBC i FED będzie już niebawem się rozmijać. Tymczasem z wczorajszych publikacji dowiedzieliśmy się, iż wniosków o zasiłki w USA było mniej niż oczekiwano, natomiast indeks PMI dla sektora usług osiągnął wartość gorszą od prognoz.

Dziś natomiast kolejne dane z Niemiec. Największa gospodarka Europy jest bacznie obserwowana, w kontekście omawianej różnicy w prowadzeniu polityki monetarnej FED i EBC. Rozpoczęliśmy publikacją indeksu Gfk, który odnotował spadek do poziomu 8.3, z 8.5. Dzień zakończy publikacja indeksu Uniwersytetu Michigan z USA, z godziny 15:55. Oczekiwana jest poprawa nastrojów i wzrost indeksu do poziomu 84.7.

Umocnienie dolara szczególnie widoczne jest na wykresie AUD/USD. Od 9 września mamy do czynienia z niemal pionowym spadkiem tego rynku. Dotarliśmy w rejony obszaru 0.88-0.89, gdzie AUD będzie szukał dna. Po tak dynamicznych spadkach odbicie może być gwałtowne, choć dalej przechodzące w formę konsolidacji. Linia równoległa do widocznego kanału wzrostowego może być dobrym punktem do odbicia – znajduje się teraz przy 0.87. Opór mamy na 0.89 i 0.91.

Sylwester Majewski

Comments

  1. Nie ma jeszcze komentarzy.

You must be logged in to post a comment.

  1. Nie ma jeszcze trackback贸w.