Komentarze dzienne

Dolar łapie oddech

Po początkowym osłabieniu dolar wrócił we wtorek do poziomów wyjściowych. Pokaźnymi spadkami zakończył się natomiast dzień dla rynków giełdowych. Inwestorów zaniepokoiły dane marko i polityka.

USA wykonały wczoraj serię nalotów na syryjskie bazy dżihadystów z Państwa Islamskiego. Jest to element wojny, jaką prezydent Obama wytoczył ostatnio terrorystom. Uczestników rynku zaniepokoiły też dane z Europy. Indeks PMI dla niemieckiego przemysłu spadł do poziomu 50.3, przy oczekiwanych 51.2 pkt. Również i dane PMI dla całej strefy euro okazały się gorsze od wcześniejszych prognoz. Na sile traciły wszystkie główne parkiety giełdowe w Europie.

Dziś dla odmiany kalendarz makroekonomiczny będzie niemal pusty. Z publikowanych danych uwagę zwrócić należy na publikację indeksu Instytutu Ifo. Oczekuje się spadku do poziomu 106.3. Niemiecka gospodarka jest najlepszym barometrem sytuacji w Europie. Tymczasem MFW prognozuje, iż wzrost PKB Chin w 2015 powinien wynieść „znacznie powyżej” 7%.

Umocnienie dolara w ostatnich tygodniach zbiegło się z osłabieniem złotówki. W przypadku rynku EUR/PLN sytuacja złotego jest nieco lepsza. Euro nie przebiło styczniowych szczytów i szuka wsparcia przy 4.17. Na wysokości 4.15 biegną jednak linie kanałów wzrostowych, więc możliwe, iż rynek zejdzie jeszcze tam. Porażka byków w tym obszarze przekreśliłaby szanse na szybkie, dalsze wzrosty. Wskaźnik RSI spadł poniżej poziomu 50, sugerując konsolidację.

Sylwester Majewski

 

Comments