Dwa główne wydarzenia


Środa wita inwestorów dość spokojnie, choć wczoraj widać było pewną nerwowość i wzmożone ruchy na walutach. Dziś poznamy decyzję Fed, na która czekają wszyscy uczestnicy rynku.

Od dłuższego czasu głównym leitmotivem na rynku jest kwestia rozbiegających się perspektyw wzrostu gospodarczego dla EU i USA, co w konsekwencji sprowadza się do śledzenia polityki banków centralnych. Uwaga skupiona jest głównie na Fed, od którego oczekuje się informacji o zmianie polityki niskich stóp procentowych. We wtorek pojawiły się akurat przeciwne pogłoski, co przyczyniło się do nieznacznego osłabienia impetu dolara. Między 20 a 20:30 można dziś spodziewać się kluczowych decyzji inwestycyjnych tego tygodnia, na bazie komentarzy Fed.

Fed to jednak nie jest jedyny temat przewijający się przez media. Swoją rolę odgrywa też kwestia referendum niepodległościowego w Szkocji. Najnowsze sondaże pokazują minimalną przewagę przeciwników uniezależnienia się szkotów od Zjednoczonego Królestwa, w skali 52% do 48%. Już niebawem inwestorzy poznają też protokół z ostatniego posiedzenia Banku Anglii.

Po kilkutygodniowych spadkach rynek GBP/USD dosięgnął linii wzrostowej na wysokości 1.61, która okazała się wsparciem wystarczającym do zatrzymania fali spadkowej. Czy jednak utrzyma ciężar rynku? Wskaźnik RSI jest mocno wyprzedany, dając nadzieję na odbicie. Mogłoby ono sięgnąć nawet poziomu 1.66. Trend spadkowy jest jednak mocno rozwinięty, więc łapanie dołków bez kolejnego testu wspomnianej linii mija się z celem. Z punktu widzenia teorii przewaga ciągle jest po stronie niedźwiedzi. Poziom 1.60 jest już blisko i może kusić spekulantów do przetestowania.

Sylwester Majewski

Comments

  1. Nie ma jeszcze komentarzy.

You must be logged in to post a comment.

  1. Nie ma jeszcze trackback贸w.