Komentarze dzienne

Czekając na EBC i dane z USA

Skrócony tydzień nabiera rozpędu. Środa przyniosła ożywienie na rynku walutowym i stabilizację na amerykańskich giełdach. Na sile zyskiwał dolar. Straty odnotowano natomiast na rynku ropy.

Za wydarzenie wczorajszego dnia bez wątpienia uznać należy publikację z amerykańskiego rynku pracy. Raport ADP odnotował wzrost ilości miejsc pracy na poziomie 281 000. Prognozy oczekiwały wzrostu jedynie na o 200 000. Lepsze dane utwierdziły inwestorów w przekonaniu, iż gospodarka ma się dobrze. Tym większe zainteresowanie towarzyszyć dziś będzie publikacji danych Nonfarm Payrolls, o 14:30. W piątek amerykańscy inwestorzy będą już nieobecni, więc kluczowe decyzje zapadną jeszcze dziś.

Kolejnym wydarzeniem dzisiejszego dnia będzie decyzja Europejskiego Banku Centralnego. Komentarz banku w połączeniu ze wspomnianymi publikacjami może stanowić wybuchową mieszankę. Oprócz tych dwóch wydarzeń w ciągu dnia śledzić będziemy mogli publikacje danych ze strefy euro jak też z Wielkiej Brytanii. Będą to głównie indeksy PMI z sektora usług.
W reakcji na nocne wystąpienie szefa RBA, Glenna Stevensa, dolar australijski od kilku godzin mocno traci. Spadki zainicjowano po nieudanej próbie pokonania poziomu 0.95 na wykresie AUD/USD. Jeśli na wykresie RSI dojdzie do pokonania widocznej linii wzrostowej, odwrócenie trendu na spadkowy stanie się faktem. Na chwilę obecną sytuacja nie jest rozstrzygnięta. Jednak wyraźny spadek poniżej 0.93 mocno pokrzyżuje bykom szyki.

Sylwester Majewski

Comments