Komentarze dzienne

Tydzień dla banków centralnych

Ostatni dzień ubiegłego tygodnia przyniósł nieznaczne osłabienie dolara. Na sile tracił też rynek złota oraz parkiety giełdowe. Publikowanych, istotnych danych nie było wystarczająco wiele aby zmusić inwestorów do większego wysiłku.

Spośród szeregu piątkowych publikacji za istotne można uznać chyba jedynie dane o nastrojach w strefie euro oraz USA. W pierwszym przypadku doszło do nieznacznego pogorszenia się nastrojów. Natomiast w przypadku indeksu Uniwersytetu Michigan odnotowano niewielki wzrost do wartości 82.7 pkt, z 81.9 odnotowanych w poprzednim miesiącu.

Obecny tydzień pełen będzie posiedzeń banków centralnych. Już we wtorek poznamy decyzję RBA w Australii oraz Narodowego Banku Rumunii. W środę zakończy się posiedzenie rodzimej Rady Polityki Pieniężnej. Nie oczekuje się zmiany polityki RPP. W czwartek natomiast wrażeń dostarczać będzie inwestorom Bank Szwecji i oczywiście Europejski Bank Centralny. Dziś natomiast czeka nas poranna seria danych z Europy oraz publikacja indeksu Chicago PMI z USA, o godzinie 15:45.
Tymczasem główna para walutowa, eurodolar, ciągle nie daje uczestnikom rynku pretekstów do zadowolenia. Poziom 1.35 został, przynajmniej chwilowo, obroniony. Powinien być więc teraz testowany poziom oporu na 1.37, a później ewentualnie na 1.38. Wskaźnik RSI próbuje wyjść z obszaru wyprzedania. Całość zapowiada się więc na kolejny, męczący epizod bocznej konsolidacji bez perspektywy dłuższego trendu.


Sylwester Majewski

Comments