Komentarze dzienne

Nieznośna konsolidacja

Choć handel był w poniedziałek możliwy, to jednak większość rynków była zamknięta. W takiej atmosferze ponownie na sile zyskiwały giełdy amerykańskie. Eurodolar odnotował natomiast nieznaczne spadki.

Głównie pary walutowe zmieniały wczoraj swą wartość w zakresie jedynie kilku dziesiątych procenta. Wczorajszy handel można uznać za prowizoryczny i założyć, iż dopiero dziś rozpoczynamy nowy tydzień. Z drugiej strony dziś nie będzie jednak znaczących wydarzeń mogących wpłynąć na wycenę na rynkach. Cały tydzień będzie jednak w takie wydarzenia obfitował. Warto wspomnieć choćby o dwóch posiedzeniach banków centralnych – w środę ogłoszą decyzję o stopach władze monetarne Nowej Zelandii, a dzień później Bank Turcji.

Decyzja z Turcji podjęta zostanie dzień po lokalnym święcie dnia niepodległości. Podczas gdy rynek turecki będzie odpoczywał, w Europie i w USA publikowane będą indeksy PMI – głównie z sektora przemysłowego. W ciągu tygodnia czekają nas też wystąpienia szefów banków centralnych – Mario Draghiego i Thomasa Jordana z SNB.

Tymczasem na najważniejszym rynku, eurodolarze, trwa nieznośny marazm. Co najmniej od października ubiegłego roku para EUR/USD nie może zmienić konsolidacyjnego charakteru handlu. Teoretycznie do zmiany potrzebne jest pokonanie 1.40 lub 1.37 – musiałby to jednak być gwałtowny ruch. Wskaźnik RSI potwierdza boczną konsolidację, nie wróżąc żadnej zmiany.

Sylwester Majewski

Comments