Komentarze dzienne

Powracają obawy

Przy braku znaczących publikacji makroekonomicznych inwestorzy skupili się w środę na geopolityce. Nie było to trudne, gdyż miało miejsce spotkanie między USA a Unią Europejską. Głównym tematem była Rosja.

Choć rynki giełdowe Europy, a w tym i Rosyjski, zakończyły środową sesją na plusach, parkiety w USA odnotowały spadki. Zapowiedź zaostrzenia sankcji wobec Rosji zaniepokoiła rynki. Bank Światowy poinformował natomiast, iż w wyniku kryzysu wokół Ukrainy, gospodarka Rosji może skurczyć się w tym roku o 1.8%. Jak więc widać, sytuacja geopolityczna może w każdej chwili ponownie wpłynąć na rynki. Te tymczasem wczoraj okazały się nieczułe na lepsze dane z USA. Indeks PMI dla sektora usług wzrósł do poziomu 55.5 pkt, czyli powyżej oczekiwań.

Czy dziś będzie podobnie? Będzie można przekonać się o tym o 10:30 oraz o 13:30. W pierwszym przypadku będziemy mieli do czynienia z publikacją z Wielkiej Brytanii, na temat sprzedaży detalicznej. Cztery godziny później poznamy dane o amerykańskim PKB oraz o wnioskach o zasiłki dla bezrobotnych.

Rynek USD/TRY ponownie znalazł się na dolnym ograniczeniu mniejszego kanału wzrostowego. Wygląda to dość niebezpiecznie i jeśli nastąpi zejście poniżej 2.18, możliwe będą dalsze spadki, z celem w okolicy 2.10. Tam też mamy dolne ograniczenie większego kanału wzrostowego, które mogłoby zadziałać jako wsparcie. Oporem pozostaje poziom 2.25. Wskaźnik RSI porusza się w wąskim horyzoncie, nie wróżąc nic dobrego bykom.

Sylwester Majewski

Comments