Komentarze dzienne

Ciągle spokojnie

Pełen publikacji makroekonomicznych czwartek przyniósł zmienne nastroje na rynkach. W reakcji na różniące się dane, najwięcej zyskały amerykańskie giełdy, a na uboczu wydarzeń zyskiwało na wartości złoto.

Wczorajszy dzień rozpoczął się raczej ponurymi danymi z Chin. Indeks PMI dla tamtejszego przemysłu odnotował spadki. Kilka godzin później, analogiczne dane dla gospodarki amerykańskiej przyniosły pozytywne wyniki. Indeks PMI wzrósł do poziomu 56.7 pkt, co było wynikiem wyraźnie powyżej prognoz. Informacje te ożywiły rynek, przyczyniając się do wzrostów na amerykańskich giełdach i nowych, historycznych szczytach na wykresach SP500. Na sile ponownie zyskiwał też rynek złota.

Piątek będzie już dniem spokojniejszym, jeśli chodzi o publikacje makroekonomiczne. Z głównych gospodarek świata praktycznie nie napłyną żadne informacje, nie licząc porannych danych o sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii i późniejszych informacji z amerykańskiego rynku nieruchomości. O godzinie 19:00 polskiego czasu wystąpią też szefowie oddziałów Fed z Dallas i St.Louis – Richard Fisher and James Bullard.

Zgodnie z analizą z 12 lutego, rynek złota wykorzystuje wolną przestrzeń, dzielącą go od poziomu 1350. Wzrosty na tym rynku trwają już wiele dni. Wspomniany poziom jest docelowym obszarem oporu – choć wskaźnik RSI jest coraz bardziej wykupiony, sygnalizując bliską korektę. Jeśli jednak uda się kontynuować wzrosty i przebić opór, kolejna bariera będzie dopiero przed 1440. Wsparcie mamy przy 1250, gdzie biegnie też linia kanału wzrostowego.

Sylwester Majewski

Comments