Spokojne dryfowanie


Ostatni dzień poprzedniego tygodnia upłynął pod znakiem danych makroekonomicznych. Choć nie wpłynęły ono mocno na same rynki walutowe, to jednak pozwoliły załapać oddech giełdom. Zyskiwał też rynek ropy.

W spokojnej atmosferze, trwającej jeszcze od ostatniego posiedzenia Fed, rynki zostały w piątek miło zaskoczone. Dane z amerykańskiej gospodarki dotyczące PKB za trzeci kwartał były znacząco lepsze od oczekiwań. Finalny wynik to 4.1%, przy prognozach rzędu 3.6%. Dobre dane napłynęły też z Wielkiej Brytanii, gdzie PKB w ujęciu rocznym wzrosło w trzecim kwartale o 1.9%, podczas gdy spodziewano się wzrostu na poziomie 1.4%.

Obecny tydzień będzie oczywiście okresem wyjątkowym ze względu na święta Bożego Narodzenia. Będzie to istotne szczególnie dla polskich inwestorów, gdzie przez dwa dni rynki nie będą działały. Swoje święto mają dziś inwestorzy w Japonii, gdzie rynki były zamknięte. Z nadchodzących w następnych godzinach danych, warto mieć na uwadze odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan z godziny 15:55.

Funt brytyjski – podobnie jak eurodolar – dryfuje w ostatnim okresie w okolicach szczytów. Na korzyść byków przemawia to, iż funt jeszcze się nie załamał, pomimo nieudanego ataku na szczyty. Dość blisko linii trendu jest też wskaźnik RSI. Z drugiej strony prawdziwe wsparcie mamy dopiero na 1.57 i w przypadku braku impulsu wzrostowego rynek będzie ciążył w tym kierunku. W najbliższych dniach duzi inwestorzy będą nieobecni, więc wiarygodnych ruchów można spodziewać się dopiero w przyszłym tygodniu lub na początku roku.

Sylwester Majewski

Comments

  1. Nie ma jeszcze komentarzy.

You must be logged in to post a comment.

  1. Nie ma jeszcze trackback贸w.