Komentarze dzienne

Skrócona sesja w USA

Podczas nieobecności amerykańskich inwestorów, światowe rynki nie próżnowały w czwartek. Rosły główne indeksy giełdowe oraz złoto. Na sile tracił dolar amerykański oraz warszawski parkiet.

Atmosfera wywołana środowymi wzrostami na giełdach w USA, udzieliła się na czwartkowej sesji. Mocno zyskiwał na sile Nikkei, indeks grupujący japońskie spółki. Nikkei uzyskał najwyższą wartość od maja i jest na dobrej drodze do sięgnięcia w przyszłym roku szczytów z 2007 roku. Wzrosty odnotowano też w Niemczech, gdzie indeks DAX30 ociera się o poziom 9400. Według wczorajszej publikacji, stopa bezrobocia w naszych zachodnich sąsiadów utrzymuje się na poziomie 6.9%.

Piątkowy poranek przyniósł nam natomiast informację, o gorszej od prognoz sprzedaży detalicznej w Niemczech. W dalszej części dnia czeka nas jeszcze publikacja danych o bezrobociu w strefie euro. W USA tymczasem giełdy pracują dziś krócej – od godziny 19:00 nowojorski parkiet nie będzie już funkcjonował. Można spodziewać się więc, iż od godzin popołudniowych aktywność rynków będzie malała.

Ważą się losy dolara nowozelandzkiego. Rynek NZD/USD nie zdołał kontynuować wzrostów, a z ostatniej konsolidacji wyszedł właśnie dołem, trzymając się teraz poziomu 0.81. Jeśli wsparcie to nie utrzyma się i nie nastąpi kontratak byków, droga ku poziomowi 0.78 zostanie otwarta. Pierwszy opór dla wzrostów znajduje się natomiast w obszarze pod poziomem 0.83. Wskaźnik RSI zszedł poniżej wartości 50, sugerując koniec trendu wzrostowego.

Sylwester Majewski

Comments