Komentarze dzienne

Fed ciągle budzi emocje

Opublikowane wczoraj dane z USA oraz wypowiedzi ze strony EBC nieco wywróciły nastroje rynkowe. Dolar nieznacznie tracił na sile w czwartek. Zyskiwały amerykańskie giełdy oraz rynek ropy.

Nie dalej jak w środę, na fali „nowych informacji”, inwestorzy cieszyli się na myśl wcześniejszego niż przypuszczano zwijania programu QE3. Opublikowane wczoraj dane nie dają jednak powodów do optymizmu. Choć wartość indeksu PMI była wyższa od prognoz, to już indeks Fed z Filadelfii wypadł sporo poniżej oczekiwań. Na dodatek, szef Europejskiego Banku Centralnego ostudził oczekiwania związane z wprowadzeniem przez bank ujemnej stopy procentowej. Opinie i nastrój zmieniają się więc jak w kalejdoskopie.

Dziś będziemy mieć wszystko to, czym emocjonowaliśmy się wczoraj, lecz chyba w większej ilości. Można więc oczekiwać ważnych danych makroekonomicznych(PKB, indeks IFO) z Niemiec, jak też wystąpień publicznych godnych uwagi. Przemawiać będzie zarówno Mario Draghi, jak też przedstawiciele Fed(między 14:00, a 18:30). Końcówka tygodnia podsumuje nam obraz ostatnich dni.

Rynek USD/CAD uporał się wczoraj z linią spadkową, ograniczającą do tej pory wzrosty. OD razu jednak pojawiły się dwa problemy – ulokowane na wysokości 1.0560 oraz 1.06. Jeśli dolar upora się z tymi oporami, potencjał wzrostów będzie naprawdę duży. Wskaźnik RSI stoi po stronie byków, pozwalając na dalsze umocnienie USD. Wsparciem będą poziomy 1.05 oraz 1.04 Na chwilę obecną nie widać oznak słabnięcia grających na zwyżkę.

Sylwester Majewski

Comments