Widoczne osłabienie dolara


Nie w trakcie, ale już po zakończeniu kryzysu budżetowego, dolar mocno stracił na sile. Czwartek przyniósł równocześnie umocnienie euro oraz rynków metali – złota i srebra. Powróciły obawy związane z Fed.

Ledwo zdążyłem zatytułować wczorajszy komentarz(„Wracamy do starych problemów”), a już kilka godzin później dolar pikował w dół. Dzień po osiągnięciu porozumienia budżetowego w USA, rynki powróciły do obaw o dalsze losy programu QE3. Uczestnicy rynku zastanawiają się, czy w związku z tym co miało miejsce i co będzie się jeszcze działo(problem budżetowy jedynie odsunięto w czasie, do stycznia 2014) Fed ma jakiekolwiek pole manewru. Przypomnijmy, że jeszcze niedawno oczekiwano, iż na wrześniowym posiedzeniu Fed rozpocznie zwijanie programu QE3.

Piątkowy poranek rozpoczynamy informacjami z Chin, gdzie opublikowano oczekiwane dane. Odnotowano wzrost PKB do poziomu 7.8%. Produkcja przemysłowa rosła w tempie 10.2%, co było wynikiem lepszym od prognoz, podczas gdy sprzedaż detaliczna spadła nieznacznie do poziomu 13.3%. O godzinie 16:00 czeka nas jeszcze publikacja indeksu wskaźników wyprzedzających w USA.

Osłabienie dolara widoczne jest na całym rynku. Wykres NZD/USD zmierza pewnie do pierwszego oporu, zlokalizowanego w obszarze poniżej 0.86. Tuż powyżej jest opór na 0.87. Analiza samego wykresu wskazuje na to, iż NZD ma szansę wznieść się nawet powyżej ostatniej z wymienionych barier. Jedyną przeszkodą wydaje się być wskaźnik RSI, sygnalizujący duże wykupienie rynku i możliwą korektę. Wsparcia należy szukać w okolicach poziomu 0.83.

Sylwester Majewski

Comments

  1. Nie ma jeszcze komentarzy.

You must be logged in to post a comment.

  1. Nie ma jeszcze trackback贸w.