Komentarze dzienne

Tydzień kryzysów

Obawy związane z sytuacją budżetową w USA dominowały w ostatnich dniach ubiegłego tygodnia. Nic nie wskazuje na to, aby pod tym względem było lepiej i dziś. Dolar umacniał się względem euro – traciły na sile giełdy.

Weekend nie przyniósł nadziei na pozytywne rozstrzygnięcie sporu w USA. Jeżeli do 1 października Izba Reprezentantów i Senat nie dojdą do porozumienia, nastąpi zablokowanie wydatków państwowych i zamknięcie instytucji federalnych. Biorąc pod uwagę fakt, iż senat zbiera się dopiero w poniedziałek wieczorem(polskiego czasu), ramy czasowe na zawarcie porozumienia będą niewielkie. A to nie wszystko, co czeka nas w tym tygodniu.

Kryzys polityczny ma miejsce również we Włoszech. W sobotę do dymisji podało się pięciu ministrów, związanych z Berlusconim. Upadek obecnego rządu Letty jest więc prawdopodobny, co może się przełożyć na odrodzenie obaw o kryzys wśród państw PIIGS.W nadchodzących dniach poznamy też kilka ważnych publikacji makroekonomicznych, a Europejski Bank Centralny będzie odbywał swe posiedzenie.

W dzisiejszej analizie technicznej wracamy do rynku ropy, gdzie nastąpiło otwarcie luką cenową. Rynek znajduje się poniżej wyznaczonego poziomu oporu, jednak na chwilę obecną nie widać wyprzedaży. Czy rynek powróci ponad wsparcie czy też obrona zupełnie się załamie – powinniśmy dowiedzieć się w ciągu najbliższych kilku, kilkunastu godzin. Kolejne wsparcie mamy w okolicach poziomu 98.

Sylwester Majewski

Comments