Komentarze dzienne

Przygotowania do Fed

Podczas gdy polska giełda kontynuowała wzrosty, amerykańskie parkiety odnotowały pierwsze spadki od siedmiu dni. Dolar zakończył dzień na nieznacznym plusie, podczas gdy pokaźne spadki zawitały na rynku metali.

Zbliżamy się do końca tygodnia, a to oznacza, iż pomału rozpoczyna się już pozycjonowanie przed przyszłotygodniowym posiedzeniem Fed. Według powszechnej opinii, FED rozpocznie na nim ograniczanie programu QE3. Analitycy Goldman Sachs uważają, iż na posiedzeniu w dniach 17-18 września, FED ogłosi ograniczenie miesięcznych zakupów o 10 mld dolarów. Z opublikowanych wczoraj danych dowiedzieliśmy się natomiast, że ilość wniosków o zasiłki spadła do najniższego poziomu od 7 lat. Dobre dane to większe prawdopodobieństwo ograniczenia QE3 i tym samym mocniejsza pozycja dolara.

W Europie tymczasem odnotowano wczoraj spadek produkcji przemysłowej(-1.5%), wyższy niż prognozowany wzrost o 0.1% m/m. Dziś w Stanach Zjednoczonych opublikowane zostaną dane dotyczące inflacji oraz sprzedaży detalicznej. Przed 16:00 poznamy wartość indeksu Uniwersytetu Michigan, badającego nastroje wśród konsumentów. Należy pamiętać też, iż cały czas trwają rozmowy w sprawie Syrii, jakie prowadzi obecnie John Kerry. To nadal może być źródło wielu spekulacji i zmian nastroju.

We wczorajszym dniu cena srebra spadła o ponad 6%. W przypadku tego rynku, zmiany zawsze są dużo gwałtowniejsze niż choćby na złocie. Taki spadek jest jednak usprawiedliwiony, biorąc pod uwagę skalę wzrostowej korekty rozpoczętej w sierpniu. Aktualnie znajdujemy się w obszarze wsparcia(21.20-22.00), skąd może nastąpić odbicie. Jego zasięg byłby ograniczony oporem nad poziomem 24. Pokonanie wysokości 21 to spadki w okolice 19, gdzie mamy kolejny obszar wsparcia. Wskaźnik RSI spadł poniżej swej linii wzrostowej i sugeruje wejście w konsolidację boczną.

Sylwester Majewski

Comments