Komentarze dzienne

Próby odbicia na złocie

Nowy tydzień rozpoczyna się spokojnie. Zarówno rynki giełdowe jak też rynki walutowe nie przejawiały zbytniej ochoty na duże zmiany. Widoczna była jednak tendencja spadkowa na dolarze. Mocno zyskiwały rynki metali.

Wielu obserwatorów rynku uważa, iż duże znaczenie może mieć w tym tygodniu wystąpienie szefa Fed, Bena Bernanke. W środę poznamy też raport z ostatniego posiedzenia Fed. Naturalnie chodzić będzie o odczytanie intencji, odnośnie dalszych losów programu ilościowego luzowania(QE3). W ostatnich tygodniach była to kluczowa kwestia i źródło nerwowych ruchów na rynku walutowym.

Małymi krokami od dziś wchodzimy w bardziej wymagający okres. Oprócz pojawiających się danych – dziś głównie z Wielkiej Brytanii – będą miały miejsca wystąpienia lokalnych szefów Fed, co będzie zapewne bacznie obserwowane przez rynki. Dziś będą to szefowie z St. Louis oraz Nowego Yorku. Oprócz tego przemawiać będą też szefowie Banku Kanady oraz SNB.

Od strony technicznej, wczorajsze umocnienie na rynku złota trzeba uznać za próbę tworzenia formacji podwójnego dna. Tak silna świeca wzrostowa miała za zadanie zapewne podkreślić wagę obszaru wokół 1350 i determinację byków do jego obrony. Jak duża jest to determinacja dowiemy się za jakiś czas. Kluczowym oporem są okolice poziomu 1500. Jednak już przy 1430 zaczną się dla byków problemy, gdyż tam biegnie linia spadkowa widocznego kanału cenowego. Do czasu uporania się z nimi można mówić co najwyżej o konsolidacji w korekcie spadków.

Sylwester Majewski

Comments