Komentarze dzienne

AUD/USD wybicie z konsolidacji

Początek maja przyniósł kolejny tydzień wzrostowy na parkietach giełdowych. Rynek walutowy był dużo bardziej wyważony, ale szala przesunęła się na koniec tygodnia na korzyść dolara.

Z punktu widzenia rynków światowych wielu zastanawia się zapewne, czy po tak dużych wzrostach na giełdach dojdzie do oczekiwanych spadków. Mowa o powiedzeniu „Sell in may, go away”, wedle którego w maju kończą się zazwyczaj wzrosty na giełdach. Za nami trzy tygodnie zwyżek na amerykańskich giełdach. Dla polskich inwestorów kluczowym wydarzeniem było jednak posiedzenie RPP i kolejna obniżka stóp procentowych.

Nowy tydzień rozpoczynamy lepszymi danymi z Chin. Produkcja przemysłowa wzrosła do 9.3%. Dolar ciągle może się umacniać – wielu analityków oczekuje rynku EUR/USD w kolejnych miesiącach grubo poniżej bariery 1.30. Wszystkie publikacje, szczególnie te z USA, będą w tym tygodniu bacznie obserwowane. Wyniki mogą podtrzymać opinię o lepszej sytuacji amerykańskiej gospodarki lub pozbawiać inwestorów złudzeń.

Z trendem bocznym pożegnał się już chyba rynek AUD/USD. Dynamiczny spadek poniżej 1.015 zakończył dziewięciomiesięczny horyzont. W perspektywie kolejnych tygodni, dolar australijski za swój cel będzie miał poziom 0.97. Obecnie trwają próby obrony parytetu – nadzieje na większe wzrosty należy jednak odłożyć na daleką przyszłość. Oporem będzie poziom 1.015 oraz 1.0250. Dopiero pokonanie tej drugiej wysokości obroniłoby rynek przed dalszym obsuwaniem się. Wskaźnik RSI potwierdza zakończenie wzrostów.

Sylwester Majewski

Comments