Komentarze dzienne

Funt odrobił połowę spadków

Rosnący od kilku dni optymizm podtrzymany został również i w środę. Nieco lepsze dane z Niemiec oraz z Chin popchnęły rynki giełdowe ponownie w górę. Zyskiwało też euro. RPP obniżyła stopy procentowe.

Według niedawnych sondaży, 68% respondentów nie spodziewało się obniżki stóp procentowych w Polsce. Tymczasem RPP obniżyła stopy o 25pb do najniższego poziomu 3%. To nie musi być koniec obniżek, gdyż spadek inflacji oraz PKB może zmusić radę do kolejnych cięć. Rynki oczekują nawet poziomu 2.7% w okolicy wakacji. Tymczasem za oceanem giełdy znowu rosły. Indeks SP500 piąty dzień z rzędu bił rekordy osiągając nowe szczyty.

Dziś poznamy dane z amerykańskiego rynku pracy – informacje o ilości nowych wniosków dla bezrobotnych. W godzinach popołudniowych przemawiać powinni też szefowie regionalnych oddziałów Fed – z Chicago i Filadelfii. Dużo wcześniej, w godzinach rannych poznamy dane z Wielkiej Brytanii, a o 13:00 decyzję tamtejszego Banku Anglii.

Po zanotowaniu minimów w marcu, funt mocno zyskiwał, dochodząc na wykresie GBP/USD aż do poziomu 1.55. Odrobiono więc niemal połowę wcześniejszych spadków. Do pierwszego istotnego szczytu funtowi niewiele już brakuje – mowa o poziomie 1.58. Równocześnie widzimy na wykresie RSI, iż dynamika wzrostów będzie się zmniejszać(spadek poniżej linii wzrostowej). Wsparciem są poziomy 1.55 oraz okolice 1.52. Funt ciągle ma szansę na dalsze wzrosty. Wiele wyjaśni nam reakcja po dzisiejszej decyzji BoE.

Sylwester Majewski

Comments