Komentarze dzienne

Ile tego optymizmu?

Ubiegły tydzień miał przebiegać pod dyktando środowego posiedzenia Fed. Uwaga inwestorów skupiona jednak została na problemach Cypru, a właściwie na kontrowersyjnym pomyśle ich rozwiązania.

Sam problem Cypru nie był niczym nowym. O trudnej sytuacji wiedziano wcześniej. Pomysł „zarekwirowania” części depozytów bankowych, aby móc otrzymać „pomoc” kredytową zadziałał jednaj jak terapia szokowa. Tak naprawdę trudno powiedzieć, czego powinniśmy się obawiać bardziej, a z czego cieszyć – z bankructwa Cypru, czy też z usankcjonowania rekwizycji części depozytów bankowych, co stanowi precedens. Porozumienie osiągnięte dziś w nocy zakłada restrukturyzację sektora bankowego i przeniesienie wkładów z Laiki Bank do Banku Cypru. Straty finansowe mają ominąć posiadaczy wkładów poniżej 100 000 EUR.

Porozumienie wywołało zwyżkę na euro, gdzie rynek otworzył się luką cenową. Nie jest wiadomo, na ile wystarczy tego optymizmu. Dziś ważnych publikacji makroekonomicznych nie będzie. Przemawiać będą natomiast członkowie Fed oraz wcześniej EBC. Będą to jedyne momenty w dzisiejszym dniu, kiedy to rynki mogą zachowywać się nad wyraz nerwowo.

W dzisiejszej analizie wracamy do rynku USD/CHF. Dolar zdołał pokonać szczyty z listopada 2012. Aktualnie trwa walka o utrzymanie korekty tych wzrostów na poziomie wokół 0.94. Jeśli się to uda, to możliwy będzie atak na poziom 0.96. Załamanie wsparcia na 0.94 sprowadzić może jednak rynek poniżej wysokości 0.93. Tam czekałaby już wznosząca się linia dolna kanału wzrostowego. Na chwilę obecną mamy jednak tylko korektę wzrostów.

Sylwester Majewski

Comments