Komentarze dzienne

Poprawa nastrojów inwestycyjnych

Optymizm inwestorów pozwolił wyprowadzić wczoraj indeks Dow Jones na rekordowo wysoki poziom. Od rana zyskiwały też europejskie parkiety. Eurodolar oscylował wokół poniedziałkowego zamknięcia, a polski złoty zyskiwał na sile.

Za poprawę nastrojów odpowiedzialne są wczorajsze publikacje makroekonomiczne oraz optymistyczne deklaracje Chin. Seria odczytów indeksu PMI dla poszczególnych, europejskich gospodarek miała mieszany charakter. Inwestorom wystarczyło jednak, iż w przypadku Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii odczyt był lepszy od prognoz. Wzrost odnotował też analogiczny ISM Index dla amerykańskiego sektora usługowego.

Polskich inwestorów interesować będzie jednak kończące się dziś posiedzenie RPP. Panuje zgoda co do tego, iż stopy będą jeszcze obniżane w tym roku. Wskazuje na to wciąż pogarszający się stan gospodarki. Po kilku obniżkach z rzędu, rada może jednak chcieć zwolnić tempa. Oprócz tego mamy dziś raport ADP oraz decyzję Banku Kanady.

W newralgicznym miejscu znalazł się rynek ropy. Znajdujemy przy wsparciu na wysokości 90, gdzie biegnie też krótkoterminowa linia trendu wzrostowego. Teoretycznie, jest to dogodne miejsce do odbicia – nie widać jednak jak na razie większej chęci wzrostów. Pierwszym oporem byłby poziom 94.50. W przypadku pokonania wsparcia, celem byłby poziom 85. Śmierć Hugo Chaveza nie wstrząsnęła rynkiem ropy – warto jednak śledzić dalszy rozwój wypadków w Wenezueli.

Sylwester Majewski

 

Comments