Komentarze dzienne Wszystkie

Tutaj dolar jest wyprzedany

Wczorajszy dzień, upłynął pod znakiem nieznacznych spadków wartości dolara. Coraz częściej mówi się, o wytracającej impet amerykańskiej gospodarce. Obawy dotyczą tego, jak mocno zwolni w drugiej połowie tego roku.

Według indeksu ISM, amerykański sektor usług stracił nieco w czerwcu. Aktualna wartość wskaźnika to 53.8. Miesiąc wcześniej odczyt indeksu wskazywał na 55.4. Tak więc choć w czerwcu nadal mamy wartości powyżej 50, to jednak jest to najniższa wartość w ostatnich czterech miesiącach.

Również i wskaźnik wyprzedzający Lei, firmy Globicus, nie daje podstaw do radości. W czerwcu kształtował się na poziomie 1.5, a jeszcze w listopadzie było to 11.3. Indeks zmierza więc wyraźnie na południe. To natomiast źle wróży na przyszłość. Druga połowa 2010 może przynieść wyraźne wytracenie tempa rozwoju amerykańskiej gospodarki.

Choć wczoraj dolar nieznacznie tracił, to jednak spadki te niczego nie wniosły do obrazu sytuacji. Rynek USD/CHF jest bardzo mocno wyprzedany. Korekta może być więc gwałtowna i niespodziewana. Na wskaźniku RSI widzimy, iż trudno uzyskać jeszcze bardziej „wyprzedany” stan rynku. Dolarowi pomaga średnia krocząca z 200 dni, która stanowi teraz wsparcie. Poniżej jest jeszcze poziom 1.05, choć wcale nie musi dojść do jego testu. Pierwszy opór znajduje się na wysokości 1.075. Ponad tą wysokością jest już tylko poziom 1.10.

Sylwester Majewski

Comments