Komentarze dzienne

Funt szuka swego dna

Za nami tydzień obfitujący w ciekawe zwroty akcji. Zarówno raporty z posiedzeń banków centralnych, jak też dane makroekonomiczne, sporo namieszały. Piątek przyniósł mocne osłabienie euro, które udało się zniwelować dopiero na koniec dnia.

Powodem piątkowych spadków na rynku euro była wiadomość o niższej od prognoz kwocie, jaką banki spłacą w ramach drugiej transzy LTRO. Zamiast 130mld będzie to tylko 61.1. Na koniec dnia napłynęła natomiast na rynek wiadomość o obniżce ratingu Moody’s z poziomu AAA do AA1. To oczywiście wywołało spadek wartości funta brytyjskiego.

Od rana mocno traci na wartości jen japoński. To wynik spekulacji dotyczących następnego prezesa Banku Japonii – miałby nim być zwolennik agresywnego luzowania polityki i osłabiania jena, Haruhiko Kuroda. Dziś nie ma ważnych publikacji makroekonomicznych – pamiętajmy jednak, iż po 16:00 poznamy wstępne wyniki wyborów we Włoszech.

Funt brytyjski przebił nasze prognozy z 18 lutego – jesteśmy poniżej poziomu 1.52. Przed nami psychologiczna bariera na 1.50 – poniżej jest już przepaść. Co prawda możliwe jest użycie wysokości 1.49 jako wsparcia – wskazuje na nią kolejne przedłużenie zakresu konsolidacji z października-stycznia. Możliwe jest jednak, iż inwestorzy będą chcieli wyprowadzić odbicie już wcześniej, z obecnych poziomów. Opór mamy w obszarze 1.53-1.54. Jak na razie nie widać oznak słabnięcia niedźwiedzi.

Sylwester Majewski

Comments