Komentarze dzienne

Eurodolar balansuje nad wsparciem

Niewiele zmieniły się kursy głównych par walutowych na koniec wczorajszego dnia. W ciągu sesji było jednak w środę nieco nerwowo. W drugiej części dnia osłabieniu uległ funt brytyjski. Na sile zyskiwał natomiast polski złoty.

Coraz większe obawy pojawiają się na rynku w związku z weekendowym spotkaniem przedstawicieli państw G20. Ministrowie finansów i bankierzy poruszą zapewne kwestie omawianych już „wojen walutowych”. Ostatnio jest to gorący temat i baza zmian na wielu rynkach – jak choćby jena japońskiego.

Bank Japonii nie zmienił dziś stóp procentowych. Było to jednak ostatnie posiedzenie pod wodzą obecnego prezesa Shirakawy. Od jego następcy oczekuje się złagodzenia polityki i doprowadzenia do realizacji celów założonych przez premiera Shinzo Abe. Informacją dzisiejszego poranka jest jednak spadek niemieckiego PKB do poziomu -0.6%.

Na wykresie EUR/USD powstała wczoraj niebezpieczna świeca. Jej długi, czarny cień odbija się od ważnego poziomu 1.35. Pokonanie wysokości 1.3350 otworzy drogę ku wsparciu na 1.3250, gdzie biegnie też linia trendu wzrostowego. Zejście tak nisko oznaczałoby jednak spadek wskaźnika RSI poniżej poziomu 50, co natomiast oznaczałoby krótkoterminowe zakończenie wzrostów i przejście w trend boczny. RSI już teraz balansuje na krawędzi tego poziomu oraz linii wzrostowej. Kolejne wsparcie mamy dopiero na 1.3150. Zamknięcie powyżej 1.35 wybije niedźwiedziom atuty z ręki.

Sylwester Majewski

Comments