Komentarze dzienne

Optymistyczne otwarcie

Amerykański dramat zakończył się niemal zgodnie z Hollywoodzkimi standardami – punkt kulminacyjny w ostatnim odcinku. Dziś w nocy, Izba reprezentantów poparła porozumienie w sprawie klifu fiskalnego.

Porozumienie wywołało falę optymizmu na rynkach, co może trochę dziwić. Giełdy azjatyckie odnotowały dziś spore wzrosty. Rośnie też eurodolar, podczas gdy jen dalej ulega osłabieniu. Wielu analityków zwraca uwagę na nierozwiązane problemy, jakie kryją się za osiągniętym porozumieniem. Można więc oczekiwać dość szybkiego powrotu do rozmów o stanie amerykańskiej gospodarki i podwyżkach podatków.

Ostrożność w gonieniu trendów jest teraz bardzo potrzebna. Łatwo można sobie wyobrazić nagły odwrót od aktualnych wzrostów i rozpoczęcie korekty. Z dzisiejszych danych makroekonomicznych warto obserwować publikację indeksów PMI z Niemiec i strefy euro, oraz indeksu ISM Manufacturing z USA.

Eurodolar wyszedł górą z konsolidacji, z której na marginesie wcześniej wyszedł dołem. W normalnych warunkach, następnym celem mógłby być poziom 1.35, co wynika z zasięgu zarówno wspomnianej konsolidacji, jak też długości ruchu poprzedzającego obecną, mini-konsolidację nad 1.32. Po drodze jest jeszcze opór na 1.3385.Wskaźnik RSI jest już dość wyraźnie wykupiony, więc wszelkie ewentualne wzrosty obarczone będą ryzykiem nagłego odwrócenia. Wsparcia mamy na 1.3175 oraz 1.30.

Sylwester Majewski

 

Comments