Komentarze dzienne

Spokój po decyzji eurogrupy

Spokojnie rozpoczął się nowy tydzień. Pierwszy dzień handlu stanowił niejako kontrast, dla ubiegłotygodniowych wzrostów. Główne pary walutowe w większości utrzymywały się w wąskim przedziale cen. Widoczny był brak chęci do podejmowania kluczowych decyzji.

Euro co prawda zyskało na sile, jednak bez przekonania. Inwestorzy nie mieli pewności co do tego, jak dokładnie potoczy się sytuacja w Europie oraz USA. W pierwszym przypadku chodzi o pomoc dla Grecji. W drugim natomiast o kwestię klifu fiskalnego i związanych z tym negocjacji odnośnie amerykańskiego budżetu.

Jak się dowiedzieliśmy późnym wieczorem, eurogrupa doszła do porozumienia w sprawie Grecji. Formalna decyzja o wypłacie transzy zapadnie do 13 grudnia. Do 2020 relacja długu do PKB ma spać do 124%. Informacja ta nieco umocniła euro i osłabiła dolara – zobaczymy, jak rano zareagują inwestorzy europejscy. Oprócz tego mamy dziś publikacje z USA – dane o zamówieniach oraz nastrojach wśród konsumentów.

Jakiś czas temu, pojawiła się szansa na realizację formacji odwróconej RGR, na wykresie EUR/GBP. Jak na razie jednak, kręcimy się wokół hipotetycznej linii szyi tej formacji. Ostatnie szczyty na wykresie umieszczone są coraz niżej, co potwierdza linia spadkowa na RSI. Wyjście ponad linię wydaje się trudne, gdyż brak będzie miejsca na dalsze wzrosty. Kluczowy opór mamy na 0.8170, a wsparcie na 0.8. Rynek powinien utrzymać się w najbliższych dniach między tymi poziomami. Pamiętajmy, że dziś dane o brytyjskim PKB za trzeci kwartał.

Sylwester Majewski

 

Comments