Komentarze dzienne

Na rynkach rośnie niepewność

Niewielkimi spadkami na euro, zakończył się wczorajszy dzień. Nieco więcej tracił rynek złota oraz polskiego złotego. Zyskiwał naturalnie dolar amerykański. Przedłużona korekta psuje humory inwestorom.

Czy ktoś jeszcze pamięta, o wydarzeniach, jakimi żyły rynki w ostatnich dwóch tygodniach? Euforia po decyzjach głównych banków centralnych nieco przygasła. Na tyle mocno, iż coraz więcej uczestników rynku obawia się odwrotu. Z tym może być jednak różnie, gdyż w piątek kończy się kwartał – ruchy na rynku mogą być wyjątkowo irracjonalne i zaskakujące.

Na boku, rozgrywa się pomału kolejny dramat na scenie europejskiej. Nasilają się protesty w Hiszpanii. Kryzys i polityka zaciskania pasa sprawiają, że poszczególne regiony podnoszą separatystyczne żądania. Ulice Katalonii i Kraju Basków znowu są gorące. Czy Hiszpania poprosi o pomoc finansową przed wyborami w USA? I co z makroekonomią? Dziś danych będzie sporo – jutro jeszcze więcej, ale czy ktoś je zauważy, czy też przejdą bez większego echa, jak wtorkowa poprawa w USA?

Na sile traci w ostatnich dniach polski złoty. Marek Belka zasugerował niedawno, iż obniżki stóp procentowych będą konieczne. Fundamenty przemawiają więc za dalszymi wzrostami rynku EUR/PLN. Od strony technicznej nie wygląda to już tak dobrze, aczkolwiek wzrostów nie można wykluczyć. Rynek oscyluje wokół poziomu 4.15. Wyjście górą zmusi rynek do testu oporu w postaci ostatnich szczytów na 4.2250, gdzie biegnie teraz też średnia z 200 dni. Dalej jest opór w okolicy 4.30. Wsparcie to wysokość 4.10 oraz 4.05. Zejście poniżej, to powrót do trendu spadkowego.

Sylwester Majewski

 

Comments