Komentarze dzienne

Plotki wspierają euro i złoto

Rynek ma zawsze rację – nawet, gdy się myli. Tak można podsumować wtorkowy zwrot akcji. O ile w poniedziałek euro traciło na sile, we wtorek praktycznie od rana zyskiwało na wartości. Wyglądało to tak, jakby kolejne krótkie pozycje były zamykane.

Bykom do szczęścia potrzebne były jedynie plotki o programie skupu obligacji przez Europejski Bank Centralny. Oczekiwania są więc wysokie, co na pewno znajdzie odbicie w zbliżającym się posiedzeniu EBC. Każda późniejsza decyzja – zarówno o skupie jak i porzucenie tej idei, z pewnością nie pozostawią rynków obojętnymi.

W dzisiejszym dniu jedynymi, ważnymi danymi będą publikowane o 16:00 informacje z amerykańskiego rynku nieruchomości. Warto też mieć na uwadze raport z ostatniego posiedzenia FED. To może być zapowiedź tego, co usłyszymy w Jackson Hole w przyszłym tygodniu, kiedy przemawiać będzie Bernanke.

Na fali spekulacji dotyczącej skupu obligacji przez EBC, zyskiwało wczoraj mocno złoto. Odbiliśmy się od poziomu 1600, jednak tuż ponad rynkiem znajduje się od razu średnia krocząca z 200 dni oraz linia spadkowa. Do szczęścia bykom potrzebne jest więc zamknięcie ponad poziomem 1675. Kluczowe wsparcie to oczywiście 1600, ale też 1550. Spadek poniżej tej bariery to powrót dominacji niedźwiedzi. Wskaźnik RSI daje niewielką przewagę stronie popytowej.

Sylwester Majewski

 

Comments