Komentarze dzienne

Ile siły ma jeszcze euro?

Już drugi dzień z rzędu niedźwiedzie były przeganiane z parkietu euro. Wczorajsze wzrosty na eurodolarze zdziesiątkowały kolejne grupy posiadacz krótkich pozycji. Żadne publikacje makroekonomiczne nie miały już później znaczenia.

Mario Draghi, szef Europejskiego Banku Centralnego, poszedł w ślady swojego kolegi Nowotnego i tchnął nowe życie w euro. Zapewnienie, iż bank zrobi „wszystko co można aby ratować euro”, uruchomiło lawinę zleceń, zamykających kolejne krótkie pozycje. Euro dotarło do ważnych poziomów, ale jeszcze kilka komentarzy ze strony EBC i wzrosty mogą być kontynuowane. Tym bardziej, iż w przyszłym tygodniu mamy posiedzenia banków centralnych.

Dziś zwrócić uwagę można na dane o amerykańskim PKB. Opublikowane zostaną o 14:30 i mogą zostać odebrane różnie. Część inwestorów ciągle liczy na QE3, więc pojawiać się mogą różnorakie interpretacje. Teraz wszystko kręci się jednak wokół banków centralnych i na informacje z takich źródeł trzeba zwracać największą uwagę.

Wzrosty euro to głównie zamykanie krótkich pozycji. Na EUR/USD dotarliśmy do oporu na wysokości 1.23. To może być dobre miejsce do korekty, ale nie musi. Na wykresie brakuje świecy z bardzo wysokim górnym cieniem, sygnalizującej przesilenie. Niewykluczone więc, iż dalszy ruch w górę jest możliwy. Oporem dla niego byłby poziom 1.24. Wsparcie mamy w obszarze 1.2275-1.23.

Sylwester Majewski

 

Comments