Komentarze dzienne

Co z piątkowymi ruchami?

Bolesnym dniem okazał się dla rynków ostatni piątek. Ustalenia ze szczytu unijnego na temat Hiszpanii, wywróciły do góry nogami nie jeden portfel. Eurodolar zwyżkował przez cały dzień, a inwestorzy w pośpiechu zamykali krótkie pozycje.

Krótkich pozycji było dużo – w ostatnim tygodniu ich ilość jeszcze bardziej wzrosła(dane CFTC). Tak więc inwestorzy obstawiali zapewne rozwój sytuacji szkodzący euro. Tak się nie stało, jednak otwartym pozostaje pytanie, jak długo przetrwa piątkowe odbicie. Całkiem możliwe, iż zakończy się spadkami, wywracając kolejne portfele.

W tym tygodniu będziemy mieli wiele ważnych publikacji makroekonomicznych. Ich kulminacją będzie kolejny piątek, kiedy to poznamy dane z amerykańskiego rynku pracy. Po drodze będzie też kilka posiedzeń banków centralnych, z czego najważniejszym będzie posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego w czwartek. Dziś można zwrócić uwagę na dane ze strefy euro o 10:00 i o 16:00 z USA(ISM manufacturing).

A co z polskim złotym? Piątkowe zmiany umocniły polską walutę i rynek EUR/PLN znalazł się dokładnie na wysokości linii trendu wzrostowego. Próby odbicia mogą być podejmowane, choć zarówno wskaźnik RSI jak i MACD sprzyjają teraz jednak spadkom, a sam rynek jest poniżej średniej z 200 dni. Kluczowe dla niedźwiedzi będzie doprowadzenie do zamknięcia poniżej 4.2. Natomiast szansa dla byków otworzy się, jeśli zamknięcie będzie miało miejsce nad 4.25. Do powrotu poważnych wzrostów potrzebny byłoby jednak zamknięcie ponad 4.30. Czekamy więc na wybicie w jedną ze stron.

Sylwester Majewski

Comments