Komentarze dzienne

Poranne ruchy unijne

Choć czwartek rozpoczął się wzrostami na rynku eurodolara, to jednak już przed południem wspólna waluta mocno traciła, ocierając się o poziom 1.24. Tracił też funt do dolara, a złotówka była słabsza zarówno od dolara jak i euro.

Zaczęło się od wzrostu bezrobocia w Niemczech. Później zaufanie mierzone w strefie euro dla przemysłu i usług było niższe, niż spodziewały się tego rynki. Nieco lepiej wypadł indeks zaufania w gospodarce, choć nie robiło to już większej różnicy dla uczestników rynku.

Dziś piątek, ostatni dzień tygodnia. Można spodziewać się dalszych komentarzy z unijnego szczytu. Nocne ustalenia i wypowiedź Hermana Van Rompuy’a wywindowały nad ranem kurs EUR/USD o ponad 150 pipsów górę, gdzie zatrzymał się pod 1.26. Zgoda uczestników szczytu dotyczy doraźnej pomocy dla Hiszpanii i Włoch oraz utworzenia nadzoru bankowego. Tymczasem po południu poznamy jeszcze wartość indeksu Chicago PMI oraz zaufania konsumentów – w obu przypadkach mowa o danych z USA.

Dziś zajmiemy się rynkiem srebra, gdyż zbliżył się on do newralgicznego miejsca – do wsparcia wokół 26. Poziom ten działał jako wsparcie już w styczniu 2011, po czym potwierdzony został we wrześniu i grudniu. Jego pokonanie może zupełnie ośmielić niedźwiedzi, choć po drodze byłoby jeszcze wsparcie na wysokości 25. Przeciwko spadkom przemawia praktycznie tylko jeden element – sposób w jaki zbliżamy się do 26 – bez charakterystycznej paniki, kontrolując spadki. To się może jednak zmienić. Do odsunięcia widma dalszego osuwania się, potrzebne jest zamknięcie ponad 28.

Sylwester Majewski

Comments