Komentarze dzienne

Z dużej chmury, mały deszcz

Tak można by określić obawy, o wynik wczorajszej aukcji obligacji hiszpańskich. Sam fakt wystąpienia takiej aukcji podziałał jednak na rynki ożywczo gdyż inwestorzy nie mieli już później żadnej „wymówki”. Koniec dnia to była już mocna wyprzedaż euro.

Wspomniana aukcja zakończyła się bez problemów, jednak przy dużej rentowności. W związku z Hiszpanią dowiedzieliśmy się też, iż koszty ratowania banków nie powinny przekroczyć 62 mld EUR. Taką kwotę wykazał audyt firm Oliver Wyman i Roland Berger.

Poranne dane z europy były w miarę zgodne z oczekiwaniami. Podobnie było w przypadku amerykańskich danych o zasiłkach, gdzie ich ilość w ostatnim tygodniu była zbliżona do oczekiwań. Natomiast odczyt indeksu Philadelphia Fed był już sporo poniżej prognoz rynkowych. Dziś o 10:00 warto zwrócić uwagę na publikacja indeksu Ifo z Niemiec. Dowiemy się, jakie nastroje panują w największej gospodarce strefy euro.

Wczorajsze umocnienie dolara namieszało trochę na wykresie USD/PLN. Powstała duża, biała świeca, wyłamująca się z krótkoterminowego trendu spadkowego. Wyłamanie potwierdzone zostało przez pokonanie linii na wskaźniku RSI. Tym samym byki dostały drugą szansę. Zamknięcie poniżej 3.33 oznaczać będzie jej zmarnowanie, jednak już nawet zejście na 3.35 powinno budzić ostrożność u posiadaczy długich pozycji. Potwierdzeniem powrotu do wzrostów byłoby zamknięcie powyżej 3.45. Do tego czasu będziemy mieć do czynienia z konsolidacją.

Sylwester Majewski

Comments