Komentarze dzienne

USD/CHF na linii wsparcia

Środa należała do byków – mowa o rynku euro. Publikacja wczorajszych danych nie mogła napawać optymizmem, jednak nie zaszkodziło to eurodolarowi. Na koniec dnia dowiedzieliśmy się o obniżeniu ratingu Hiszpanii.

Egan-Jones Ratings Company nie była pewnie do wczoraj znana większości inwestorów – zazwyczaj zwraca się uwagę tylko na znaną, „wielką trójkę”(SP,Moody,Fitch). Egan-Jones jest to agencja ratingowa, różniąca się od wspomnianej trójki pewnymi szczegółami(choćby kwestia finansowania). Wczoraj stała się szerzej znana obniżając ocenę wiarygodności kredytowej Hiszpanii do poziomu „śmieciowego”.

Wspominałem o wczorajszych danych. Zarówno w przypadku strefy euro, jak i USA, dane były słabe. Szczególnie duże obawy związane były z kiepskim wynikiem dotyczącym sprzedaży detalicznej za oceanem. Dziś natomiast poznamy dane o inflacji w strefie euro(11:00), a później w USA(14:30). Ważniejsze będą jednak publikowane o tej samej godzinie, dane z amerykańskiego rynku pracy.

W newralgicznym miejscu znalazł się rynek USD/CHF. Widać to szczególnie dobrze na wskaźniku RSI, który może albo odbić się w górę od wsparcia, pokonując opór albo przełamać wsparcie. W tym drugim przypadku może teoretycznie zadziałać jako wsparcie jeszcze poziom 50, choć MACD zdaje się aktualnie wspierać niedźwiedzi. Kluczowe poziomy to 0.9650 oraz 0.95. Zamknięcie poza tym obszarem powinno wskazać dalszy kierunek ruchu.

Sylwester Majewski

 

Comments